Skip to McMaster Navigation Skip to Site Navigation Skip to main content
McMaster logo

FACULTY OF HEALTH SCIENCES

Postgraduate Medical Education

Residency Programs

McMaster Postgraduate Medical Education offers residency programs that are accredited by the Royal College of Physicians and Surgeons of Canada and the College of Family Physicians of Canada. These programs include family medicine and 57 specialty and sub-specialty programs.


 

Anesthesia

   
Program Program Director Program Assistant
Anesthesiology Dr. Desigen Reddy
Dr. Mike Parrish Assistant PD
Candice Stroud-Grundy
Critical Care Medicine Dr. John Centofanti Sarah Richardson
Pain Medicine Dr. Sean Curran Tammy Purchase

Medicine

   
Program Program Director Program Assistant
Internal Medicine Dr. Leslie Martin Jan Taylor
Cardiology Dr. Matthew Sibbald Doreen Reeve
Clinical Immunology & Allergy Dr. Dave Fahmy Rachelle Dyment
Emergency Medicine / RCPSC Stream Dr. Alim Pardhan Julia Smerilli
Endocrinology & Metabolism Dr. Meera Luthra Dana Gordon
Gastroenterology Dr. Eric Greenwald Joyce Munga
General Internal Medicine Dr. Zahira Khalid Megan Carvalho
Geriatric Medicine Dr Tricia Woo Megan Carvalho
Hematology (Adult) Dr. Graeme Fraser Meggan Armstrong
Infectious Diseases Dr. Eva Piessens Connie Boffa
Nephrology Dr. Matthew Miller Wendy Clark
Neurology Dr. Kanjana Sashi Perera Erica Pratt
Palliative Medicine Dr. Mino Mitri Joyce Munga
Physical Medicine & Rehabilitation Dr. Simran Basi Kim Pusung
Respirology Dr. Muntasir Saffie Kimmy Rolfe
Rheumatology Dr. Kim Legault Rennee Tremblay

Family Medicine

   
Program Program Director Program Assistant
Family Medicine Dr. Sarah Kinzie Christine Marits
Family Medicine / Enhanced Skills Dr. Erich Hanel Connie Shen
Anesthesia (FPA) Dr. Jesse Guscott Connie Shen
Care of the Elderly Dr. Henry Siu Connie Shen
Emergency Medicine / FM Stream Dr. Erich Hanel Maleigh Walsh
Palliative Care Dr. Anne Boyle Connie Shen
Sports & Exercise Medicine Dr. Wade Elliott Connie Shen
Rural/Regional Self Designed Dr. Peter Wells Shauna Ferguson
Research & Scholarship Dr. Dale Guenter Shauna Ferguson
Obstetrics TBD Lina Beltrano

Laboratory Medicine

Program Program Director Program Assistant
Anatomical Pathology Dr. Snezana Popovic Gina Furlong
General Pathology Dr. Ipshita Kak Giulia Spadafora
Medical Biochemistry Dr. Guillaume Pare Erin Alderson
Medical Microbiology Dr. Daniela Leto Giulia Spadafora

Obstetrics & Gynecology

   
Program Program Director Program Assistant
Obstetrics and Gynecology Dr. Michelle Morais Allison Woodall
Gynecologic Reproductive Endocrinology & Infertility Dr. Mehrnoosh Faghih Heather Shiskoski
Gynecologic Oncology Dr. Lua Eiriksson Heather Shiskoski
Maternal Fetal Medicine Dr. Sapna Sharma Heather Shiskoski
 

Oncology

   
Program Program Director Program Assistant
Medical Oncology Dr. Som Mukherjee Nicole Molinaro
Radiation Oncology Dr. Barbara Strang Nicole Molinaro

Pediatrics

Program Program Director Program Assistant
Pediatrics Dr. Mohammad Zubairi
Dr. Brittany Howson-Jan Assistant PD
Dr. Charushree Prasad Assistant PD
Lacey Ferretti
Kaitlin Auld
Sharon Dhillon
Clinical Immunology & Allergy Dr. Dave Fahmy Frances Jones
Critical Care Dr. Naveen Sidhu Laya Baby
Developmental Pediatrics Dr. Julia Frei Rochelle Deacur
Emergency Medicine Dr. Quang Ngo Jessica Dragusica
Endocrinology & Metabolism  Dr. Hannah Geddie Rochelle Deacur
Gastroenterology Dr. Mary Zachos Laya Baby
Hematology-Oncology Dr Adam Fleming Trish Van Sickle
Neonatal-Perinatal Medicine Dr. Enas el Gouhary Kelly Binkle
Neurology Dr. David Callen Trish Van Sickle

Public Health

Program Program Director Program Assistant
Public Health & Preventive Medicine Dr. Matthew Hodge
Dr. Julie Emili Assistant PD
vacant

Psychiatry

Program Program Director Program Assistant
Psychiatry Dr. Vanessa Lentz Lynn Pacheco
Child & Adolescent Psychiatry Dr. Laura Rosato Maria Benoit
Forensic Psychiatry Dr. Yuri Alatishe Maria Benoit
Geriatric Psychiatry Dr. Jessica Waserman Menika McKeegan

Radiology

Program Program Director Program Assistant
Diagnostic Radiology Dr. David Landry Tara Dalton
Neuroradiology Dr. Crystal Fong Stephanie Galez

Surgery

Program Program Director Program Assistant
Cardiac Surgery Dr. Iqbal Jaffer Andrea Howe
General Surgery Dr. Ilun Yang Katie Niblock
Neurosurgery Dr. Blake Yarascavitch Elyse Cornell
Ophthalmology Dr. Enitan Sogbesan
Dr. Amadeo Rodriguez Assistant PD
Jennifer Koch
Orthopedic Surgery Dr. Vickas Khanna Paulette Aubry
Otolaryngology — Head and Neck Dr. Han Zhang
Pediatric General Surgery Dr. Lisa VanHouwelingen Carol Dow
Plastic Surgery Dr. Matthew McRae Jennifer Koch
Thoracic Surgery Dr. John Agzarian Carol Dow
Urology Dr. Shahid Lambe Lauren Douglas
Vascular Surgery Dr. Fadi Elias Andrea Howe

Special Programs

Program Program Director Program Assistant
Clinician Investigator Program Dr. Zena Samaan Brooke Taylor