Skip to McMaster Navigation Skip to Site Navigation Skip to main content
McMaster Logo McMaster logo

FACULTY OF HEALTH SCIENCES

Postgraduate Medical Education

Residency Programs

McMaster Postgraduate Medical Education offers residency programs that are accredited by the Royal College of Physicians and Surgeons of Canada and the College of Family Physicians of Canada. These programs include family medicine and 57 specialty and sub-specialty programs.


 

Anesthesia

   
Program Program Director Program Assistant
Anesthesiology Dr. Desigen Reddy Candice Stroud
Critical Care Medicine Dr. John Centofanti Sarah Richardson
Pain Medicine Dr. Philip Chan Tammy Purchase

Medicine

   
Program Program Director Program Assistant
Internal Medicine Dr. Lori Whitehead Jan Taylor
Cardiology Dr. Matthew Sibbald Doreen Reeve
Clinical Immunology & Allergy Dr. Jaclyn Quirt Melissa Furtney
Emergency Medicine / RCPSC Stream Dr. Alim Pardhan Julia Smerilli
Endocrinology & Metabolism Dr. Meera Luthra Dana Gordon
Gastroenterology Dr. Eric Greenwald Melissa Furtney
General Internal Medicine Dr. Rajendar Hanmiah Kimmy Rolfe
Geriatric Medicine Dr Tricia Woo Cindy Potter
Hematology (Adult) Dr. Graeme Fraser Jane Klie
Infectious Diseases Dr. Eva Piessens Jane Klie
Nephrology Dr. Azim Gangji Wendy Clark
Neurology Dr. Demetrios Sahlas Erica Pratt
Physical Medicine & Rehabilitation Dr. Peter Varey Ann-Marie Turner
Respirology Dr. Rebeca Amer Kimmy Rolfe
Rheumatology Dr. Kim Legault Rennee Tremblay

Family Medicine

   
Program Program Director Program Assistant
Family Medicine Dr. Sarah Kinzie Christine Marits
Family Medicine / Enhanced Skills Dr. Erich Hanel Connie Shen
Anesthesia (FPA) Dr. Jesse Guscott Program Assistant
Care of the Elderly Dr. Henry Siu Program Assistant
Emergency Medicine / FM Stream Dr. Erich Hanel Melissa Hymers
Palliative Care Dr. Alan Taniguchi Program Assistant
Sports & Exercise Medicine Dr. Wade Elliott Program Assistant
Self Designed Rural/Regional Dr. Peter Wells Program Assistant

Laboratory Medicine

Program Program Director Program Assistant
Anatomical Pathology Dr. Snezana Popovic Gina Furlong
General Pathology Dr. Sarab Mohamed Gina Furlong
Forensic Pathology Dr. Linda Kocovski Gina Furlong
Medical Biochemistry Dr. Guillaume Pare Elena Bidochka
Medical Microbiology Dr. Daniela Leto Elena Bidochka

Obstetrics & Gynecology

   
Program Program Director Program Assistant
Obstetrics and Gynecology Dr. Michelle Morais Chelsea White
Gynecologic Reproductive Endocrinology & Infertility Dr. Mehrnoosh Faghih Kate Lockley
Gynecologic Oncology Dr. Lua Eiriksson Kate Lockley
Maternal Fetal Medicine Dr. Sapna Sharma Amanda Montgomery
 

Oncology

   
Program Program Director Program Assistant
Medical Oncology Dr. Som Mukherjee Maria Campagnolo
Radiation Oncology Dr. Barbara Strang Maria Campagnolo

Pediatrics

Program Program Director Program Assistant
Pediatrics Dr. Andrea Hunter Laura Klyne
Clinical Immunology & Allergy Dr. Jaclyn Quirt Melissa Furtney
Critical Care Dr. Naveen Sidhu Laya Baby
Developmental Pediatrics Dr. Karen Harman Patti Bochek-Peters
Endocrinology & Metabolism  Dr. Ereny Bassilious Rochelle Deacur
Gastroenterology Dr. Mary Zachos Kim Harris
Hematology-Oncology Dr Adam Fleming Wendy Armstrong
Neonatal-Perinatal Medicine Dr. Enas el Gouhary Kelly Binkle
Neurology Dr. David Callen Trish Van Sickle

Public Health

Program Program Director Program Assistant
Public Health & Preventive Medicine Dr. Julie Emili Hilary Nolan-Haupt

Psychiatry

Program Program Director Program Assistant
Psychiatry Dr. JoAnn Corey Cheyenne Reid
Child & Adolescent Psychiatry Dr. Laura Rosato Maria Benoit
Forensic Psychiatry Dr. Yuri Alatishe Maria Benoit
Geriatric Psychiatry Dr. Tracy Cheng Maria Benoit

Radiology

Program Program Director Program Assistant
Diagnostic Radiology Dr. David Landry Tara Dalton
Neuroradiology Dr. Luciana Ribeiro Lori Power

Surgery

Program Program Director Program Assistant
Cardiac Surgery Dr. Andre Lamy (interim) Andrea Howe
General Surgery Dr. Michael Marcaccio Katie Niblock
Neurosurgery Dr. Olufemi Ajani Elyse Cornell
Ophthalmology Dr. Enitan Sogbesan Jennifer Koch
Orthopedic Surgery Dr. Vickas Khanna Paulette Aubry
Otolaryngology — Head and Neck Dr. Han Zhang Carol Dow
Pediatric General Surgery Dr. Lisa VanHouwelingen Carol Dow
Plastic Surgery Dr. Ronen Avram Jennifer Koch
Thoracic Surgery Dr. John Agzarian Paulette Aubry
Urology Dr. Edward Matsumoto Lauren Douglas
Vascular Surgery Dr. John Harlock Andrea Howe

Special Programs

Program Program Director Program Assistant
Clinician Investigator Program Dr Zena Samaan Brooke Taylor